pexels andreea ch 11666431

Pár slov k tématu tranzistor

Tranzistor je jedním z nejdůležitějších vynálezů v historii lidstva. Vedl ke vzniku počítačů a bez něj by moderní společnost neexistovala tak, jak ji známe dnes. Tranzistory se nacházejí prakticky ve všech obvodech, které si dokážete představit; umožňují nejrůznější technologie, které lidé denně používají, jako jsou mobilní telefony a televizory.

Dostupnost tranzistorů

Vzhledem k tomu, že tranzistor je na trhu již tak dlouho, existuje mnoho různých typů. V tomto článku se budeme zabývat dvěma nejběžnějšími typy tranzistorů – bipolárními a polními tranzistory – a jejich rozdíly. Po přečtení tohoto příspěvku byste měli mít dostatek informací, abyste pochopili, jak tranzistor funguje, a mohli si mezi nimi vybrat ve svém příštím projektu!

Typy tranzistorů

Typy tranzistorů: Bipolární vs. polní tranzistory: Jaké jsou rozdíly mezi bipolárními a polními tranzistory?

V našem prvním příkladu se podíváme na dva typy tranzistorů, které tvoří základ téměř všech elektronických obvodů: bipolární a unipolární (polní). Pro začátek se podívejme na idealizovanou verzi, která je jednoduše známá jako „bipolární tranzistor“ nebo jen „bipolární tranzistor“.

Bipolární tranzistor

V prvním případě tvoří vrstvy polovodiče bázi, emitor a kolektor a řídicí proud protéká mezi bází a emitorem. Další, unipolární, se skládá z emitoru, kolektoru a hradla a řídicí funkci plní termostat (hradlo).

Unipolární tranzistor

V rozdělení je třeba zmínit také tranzistory IGBT , které se vyznačují izolovaným hradlem a nějakým způsobem kombinují vlastnosti tranzistoru s polem a bipolárního tranzistoru. To z nich činí zajímavou alternativu k typům MOSFET a dobře fungují ve frekvenčních měničích nebo invertorech (rychlé spínání, nízké napětí).

Tranzistor IGBT

Jedním z dalších typů je tranzistor IGBT, který lze použít v obvodech vyžadujících vysokou spínací frekvenci a tam, kde nejsou přípustné výkonové ztráty. To z nich činí zajímavou alternativu k tranzistoru MOSFET , protože se dobře uplatní ve frekvenčních měničích nebo invertorech (rychlé spínání, nízké napětí). Jediná nevýhoda spočívá v jejich relativně omezené schopnosti blokovat proudy, což je však kompenzováno jejich lepšími vlastnostmi, pokud jde o rychlost spouštění.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.