Povinnost zvaná účetnictví

Účetnictví je pojmem, s nímž se setkal bezpochyby nejeden podnikatel, pro něhož jde vlastně o povinnou složku samotného podnikání. Z obeckého pohledu jej lze označit za nástroj, který primárně slouží k vedení příjmů, výdajů a dalších finančních údajů týkajících se konkrétní podnikatelské činnosti, ať už je to prodej výrobků či služeb.

Účetnictví se týká všech fyzických osob s životností, právnických osob, sdružení, organizačních složek a obdobných subjektů. Ač může být definice účetnictví jakkoliv jednotná, nabývá několika odlišných podob týkajících se určitých skupin lidí, respektive firem a živnostníků.

K čemu slouží účetnictví?

Hlavním cílem je jistě zaznamenávání jakékoliv hospodářské činnosti, evidence majetku, toků peněz a výdajů v daném ročním období. V této souvislosti lze účetnictví rozdělit na dvě kategorie.

  • Účetnictví – dříve známo pod pojmem podvojné účetnictví
  • Daňová evidence – dříve známa pod pojmem jednoduché účetnictví

O tom, kdo má jaké povinnost v rámci vedení účetnictví hovoří samozřejmě příslušné zákony, české účetní standardy a ministerstvo financí.

ucetnictvi

Zásady správného účetnictví

Ať už vedete účetnictví v jakékoliv formě a podobě, vždy byste měli dodržovat pár důležitých zásad. Například to, že účtovat se musí správně, přehledně, komplexně, ode dne vzniku podnikatelské činnosti a s maximální opatrností z hlediska správnosti údajů.

Opomíjet nesmíte ani na to, zda účetnictví vedete v rámci kalendářního roku od ledna do prosince nebo s ohledem na hospodářský rok, jehož časové omezení může být různé.

Hlavní funkce účetnictví

Jestliže vám není stále jasné, proč vlastně vést účetnictví, zde je několik výstižných a srozumitelných bodů. Tato informační funkce má charakter registrační, důkazní a kontrolní. Zároveň je to jediný prostředek k vyměření daňové povinnosti.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: jk1991).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *