O hypoteční úvěr žádá čím dál více lidí. Většina z nich volí klasické účelové hypoteční úvěry. Ale existují i další typy hypoték. Možná některá z nich Vám bude vyhovovat lépe.
Nejběžnější poskytovanou hypotékou je již zmíněný účelový hypoteční úvěr, který je určen pouze pro potřeby bydlení a vždy musí být zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Lze ho využít nejen ke koupi, výstavbě či rekonstrukci nemovitosti, ale také i k refinancování úvěrů použitých na investice do nemovitosti, vypořádání majetkových poměrů nebo na převod družstevních členských práv a povinností.
Mírně zavádějící označení má hypoteční úvěr známý jako americká hypotéka. Je to hypoteční úvěr klasicky zajištěný zástavním právem k nemovitosti, ale získané prostředky je možné použít na cokoli – rekonstrukci, výstavbu, koupi automobilu či dovolené. Americká hypotéka je úročena nižším úrokem oproti půjčkám, ale vyšším než u klasické hypotéky.
Pro ty, kteří se chystají získat dotaci v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám 2013 na snížení energetické náročnosti rodinného domu nebo na výstavbu domu s velmi nízkou energetickou náročnosti, mohou získat výhodnější hypoteční úvěr zvaný zelená hypotéka.
V ČR méně rozšířenou hypotékou je offsetová hypotéka, která kombinuje hypoteční úvěr
a spořící účet. Funguje na principu zápočtu úspor. To znamená, že na spořící účet s nulovým úročením si klient převede své úspory. Měsíční úroky z hypotéky se vypočítávají z rozdílu mezi nesplacenou jistinou úvěru a zůstatkem spořícího účtu. Výhodou offsetové hypotéky je efektivní zhodnocení volných peněz, flexibilita a dostupnost finanční rezervy. Ale ve srovnání s účelovou hypotékou je úvěr úročen vyšší úrokovou sazbou. „Offsetová hypotéka není vhodná pro každého zájemce o tento typ hypotečního úvěru, ne každému se vyplatí,“ upozorňuje Ing. Milan Pykal, jednatel společnosti FINANCE ALBATROS, s.r.o. a pokračuje: „Produkt je vhodný zejména pro klienty, kteří mají k dispozici volné finanční prostředky, jimiž mohou část hypotéky umořit, ale současně chtějí mít stejné prostředky neustále k dispozici jako finanční rezervu.“
Specifickým typem hypotéky je zpětná neboli reverzní hypotéka, která minulý rok dorazila
i na český finanční trh. Jedná se o hypotéku hojně využívanou především v USA a Austrálii
a funguje na principu doživotní renty. Nevýhodou je, že úvěr je úročen vysokou úrokovou sazbou. To může mít za následek, že pokud se klient dožije déle, než bylo ve smlouvě odhadnuto, zanikne mu nárok na rentu. V konečném důsledku to znamená, že ne ve všech případech se dá hovořit o tom, že zpětná hypotéka zajišťuje doživotní rentu. Ke zpětným hypotékám je skeptická i ČNB, která tento produkt považuje za rizikový.
Více informací získáte na: www.financealbatros.cz