Jak dobře a výhodně prodat vlastní firmu?

Zdá se, že v současné době jsou velice přívětivé podmínky pro prodej firmy. Ve prospěch mluví zejména vysoká ochota investorů investovat do nákupu firem, ochota bank půjčovat peníze či nízké úrokové sazby. Prodej firmy však patří mezi strategické rozhodnutí, které je třeba vždy dostatečně zvážit. Pokud ve vás již rozhodnutí prodat vlastní firmu vyzrálo, pak byste měli vědět, na co se před samotným prodejem zaměřit. A jak prodat firmu jednoduše?

Co určuje hodnotu firmy?

Jednou z věcí, na kterou byste se měli před prodejem zaměřit, je cena, za kterou chcete firmu prodat a jak jí co nejsnadněji navýšit. Hodnotu firem určuje mnoho měřítek. Mezi základní patří především ziskovost firmy, tržby a jejich udržitelnost a možnost expanze firmy na další trhy. Dále se jedná o strukturu aktiv a jejich financování, zda jde především o externí zdroje nebo vlastní kapitál a atraktivnost odvětví, ve kterém se firma nachází. Několik z těchto faktorů můžete snadno ovlivnit a hodnotu firmy ještě před prodejem navýšit.

Jak dobře a výhodně prodat vlastní firmu

Jak připravit firmu na prodej?

Je zřejmé, že prodej firmy je dlouhodobou záležitostí, která většinou trvá v rozmezí 3–12 měsíci. Vždy záleží na připravenosti prodejce. Naplánovat prodej zavedené firmy do posledního detailu se však vyplatí, nejenže ušetří mnoho času, ale také mnohdy zajistí vyšší cenu. Základním kamenem při prodeji firmy je příprava materiálů, které se stanou zdrojem informací pro investora. Zejména by neměl chybět popis produktu, popis trhu či střednědobý byznys plán. Investorovi byste měli dostatečně ukázat, proč by měl koupit firmu od vás.

Klíčovou roli hraje zkušený poradce

Hlavní úlohu v celém prodeji firmy by měl pak sehrát zkušený poradce. Díky čemuž snadno předejdete všem starostem a případným potížím, které mohou být s prodejem firmy spojené. Důležité je vybrat si zkušeného poradce, který má za sebou dostatečné množství transakcí. Jedním z takových poradců je společnost Copra, která se věnuje prodeji a nákupu firem již přes 28 let a má za sebou celou řadu úspěšných prodejů.

Zvyšte šanci u své firmy na prodej i vy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *