Investiční fondy v Česku zažívají rozmach

Možná to tak nevypadá, ale investovat nebylo nikdy jednodušší. A to si myslí i tisíce dalších lidí, což se promítlo do výsledků investičních fondů.

Lidé chtějí investovat. Toho si všimli i movití investoři, kteří v posledních dekádách založili celou řadu fondů. Investiční fondy tak nedávno dosáhly svého historického maxima.

Investiční fondy rostou

Investiční fond patří mezi oblíbené způsoby, kam bohatí i méně movití vkládají své peníze. Jedná se totiž o perspektivní možnost, která může v dlouhodobém horizontu přinést výrazné zhodnocení. Určitě se tedy nebudete divit tomu, když vám řekneme, že počet investičních fondů každým rokem roste.

V řeči čísel jde o téměř 6% nárůst. Objem majetku ve fondech kolektivního financování ale vzrostl o něco více, a to o 9 procent. Výraznější růst zaznamenaly i aktiva ve fondech kvalifikovaných investorů. Ty s 26 procenty strčily do kapsy veškerá výše zmiňovaná čísla.

Investiční fondy v Česku zažívají rozmach

Fondy mají obrovský majetek

Od založení bankovního účtu až po vybudování velkého množství aktiv. Tak by se dal popsat proces, kterým v posledních desetiletích prošel český investiční trh. Pokud se podíváme na výše zmiňované statistiky a převedeme je na peníze, dostaneme zajímavá čísla. Celkový objem majetku přepočtený na peníze totiž činil více než 1,37 bilionu korun. To znamená čistý nárůst o 77 miliard korun. Nejzajímavější na tom je, že o největší nárůst se postaral fond kolektivního investování a fondy kvalifikovaných investorů (dohromady 65 miliard korun).

Pokud si tento investiční koláč ještě více rozdělíme, zjistíme, že největší podíl na trhu mají fondy kolektivního investování. Celkový objem jejich aktiv totiž činí téměř 470 miliard korun. U kvalifikovaných investorů se dostáváme na 126 miliard korun. Musíte mít ale na paměti, že na kolektivním fondu se podílí mnohem větší počet investorů. Pokud bychom jednotlivé fondy rozdělili na jmění jednotlivých členů, fondy kvalifikovaných investorů by z toho vyšly mnohem lépe.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *