Každý člověk jistě vlastní platební kartu nebo se s tímto prostředkem minimálně setkal. Dnes je to naprostý standard při nákupech v libovolných obchodech. Jak se ale vyznat ve spleti mnoha finančních produktů?
Právě k tomu vám poslouží náš článek, v němž osvětlíme rozdíly mezi odlišnými typy platebních karet, včetně těch méně častých a používaných.
Kreditní a debetní karty
Začněme od těch nejznámějších. Tou nejtypičtější je určitě debetní karta, kterou při uzavření smlouvy na bankovní účet obdrží bezpochyby každý. Platební prostředek, s nímž můžete platit pouze v případě, máte-li finance na svém osobním kontě.
Kreditní kartu lze naopak označit, jako úvěrovou kartu. Dopředu si předjednáte výši půjčky. Z té posléze čerpáte peníze ve formě bezhotovostního styku. Většina těchto finančních produktů funguje na principu revolvingového úvěrového limitu.
Další modely úvěrových karet
Na obdobném principu, jako kreditní karta, funguje i speciální change karta, jež se liší v tom, že vždy na konci daného období musíte mít splacenou celou vypůjčenou částku. Tato lhůta dosahuje maximální doby jednoho měsíce.
Výjimkou nejsou ani nákupní úvěrové karty od nebankovních společností. I zde získáte úvěr odpovídající hodnoty, avšak s řadou ostatních bonusů. Některé společnosti nabízí třeba levnější cestovní pojištění, vstup do letištních salonů nebo slevy u vybraných prodejců.
Vyžadujte pouze mezinárodní platební karty
I když to dnes bývá běžné, raději to zmíníme. Pakliže chcete kartu pro bezhotovostní styk, vždy požadujte mezinárodní provedení tohoto peněžního prostředku. Při placení se pak nemusíte omezovat v žádné zemi světa.
Pohlídat byste si měli také nastavení karty především z pohledu možného výběru financí z bankomatu. To u většiny poskytovatelů bohužel není samozřejmostí.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: stockimages).