Povinnost zvaná daňové přiznání

Daně musí platit každý občan České republiky. Jde o platby vyměřené státem, které je třeba hradit do určitého data. Daňové přiznání se podává vždy za určité období, obvykle za kalendářní rok. Tato povinnost se vztahuje na fyzické i právnické osoby.

Daňové přiznání je prostředkem pro to, aby stát zjistit, kolik vlastně máte na dani zaplatit, popřípadě jak vysoký je přeplatek, který vám bude navrácen, popřípadě převeden do dalšího období.

Podoba daňového přiznání

Růžovou listinu s mnoha formulářovými políčky není třeba nikomu zdlouhavě představovat. Je pravdou, že pokud pracujete ve firmě, kde máte účetní, setkáváte se s tímto dokumenty pouze sporadicky.

O to více jej mají před očima živnostníci, kteří využívají služeb účetní. V tomto případě hovoří o formuláři pro daň z příjmu. Existuje však ještě několik dalších listin, s nimiž můžete přijít do styku. Zde je sumář všech dostupných.

  • Přiznání k dani z příjmu fyzických osob
  • Přiznání k dani z příjmu právnických osob
  • Přiznání k DPH
  • Přiznání k dani z nemovitých věcí
  • Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí
  • Přiznání k dani silniční

danove priznani

Termín pro daňové přiznání

Pakliže jste podnikajícím subjektem, vztahuje se na vás povinnost státu, odevzdat daňové přiznání nejpozději do 1. dubna daného kalendářního roku. Pakliže tento termín propásnete „jen“ o pět pracovních dnů, vyhnete se ještě sankcím, v opačném případě vás čekají tučné pokuty.

Existujte však cesta, jak si tento termín prodloužit o tři měsíce naprosto oficiálně. Jednou z variant je samozřejmě přímá žádost na finanční úřad. Popřípadě vám vše potřebné vyplní odborný daňový poradce, s nímž podepíšete smlouvu.

Nepodceňujte tuto téměř „základní“ povinnost každého občana. Navíc své příjmy zdaňujte poctivě a ve skutečné výši, čímž se vyhnete případným sankcím při budoucích kontrolách finančního úřadu.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Pong).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *