Pojem, který je mnohým občanům znám především z bankovního a nebankovního prostředí. Ze situací, kde žadatel nedostane úvěr, o nějž žádá právě proto, že má záznam v registru dlužníků. Bohaté databáze, na něž je možné narazit pod názvem úvěrový registr nebo registr neplatičů.
Jak se dostanete do databáze dlužníků?
Velice jednoduše. Stačí, pokud se u některé z finančních institucí opozdíte s několika splátkami a obratem budete zaevidováni do tohoto seznamu lidí a firemních subjektů. Cesta tam je dosti rychlá a cesta zpět značně obtížná.
Největší negativum vašeho záznamu poznáte při žádosti o jakoukoliv finanční půjčku, úvěr libovolného typu či hypotéku. Banky a dnes dokonce i nebankovní společnosti přihlíží k těmto údajům, za něž vám strhávají pomyslné body, a vy povětšinou nedosáhnete na cílovou částku.
Informace od věřitelů jsou navíc shromažďovány průběžně, tudíž se seznam vašich záznamů může nekonečně rozvíjet a hatit vaše požadavky na jakoukoliv peněžní výpomoc.
Nejpoužívanější registry neplatičů
V České republice narazíte hned na několik databází, které se od té základní, jíž vznikla na základě České národní banky, rozvinuly v poměrně nepříjemné instituce. Zde je krátký výčet registrů, na něž byste si měli dát pozor.
- Centrální registr úvěrů – CRU
- Czech Banking Credit Bureau, a.s. – CBCB, někdy označován jako BRKI
- Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. – CNCB
- Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům – SOLUS
Výmaz z registru dlužníků
Pakliže se do těchto databází přece jenom dostanete, nezoufejte. V první řadě uhraďte svoje závazky a všechny potřebné dokumenty, včetně potvrzení od dané firmy zašlete na příslušný registr neplatičů. Ten vaši došlou žádost zpracuje, prověří a oznámí výsledek své činnosti, ať už je kladný či záporný.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: ratch0013).